Ja çfarë i ndodh trupit tonë kur agjërojmë?

Trupi përdor kohën e agjërimit për të hequr kolesterolin e keq nga venat e zemrës dhe gjakut.

Gjatë kohës së agjërimit lukthi pastron veten nga papastërtitë e grumbulluara.

Veshkat rrisin sasinë e nxjerrjes së kripës dhe ujit. truri krijon masa mbrojtëse ndaj sulmit në tru dhe stresit.

Agjërimi zvogëlon rezistencën ndaj insulinës duke e ulur rrezikun e diabetit 2. Trpu ul rrezikun e pezmatimit duke bërë që të jetë më rezistent ndaj sëmundjeve.

Agjërimi ndihmon në heqjen e toksinave që grumbullohen në trup.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*