Një serb tenton ta vras një ushtar të UÇK-së, por serbit i ndodhi “gjama” (VIDEO)

Në qershor të vitit 1999, në qendër të Prishtinës kishte ndodhur një incindet i jashtëzakoshem ku tre serbë donin ta vrsinin një shqiptar, pjestar UÇK-së.

Një serb vazhdonte të qëllonte me pistoletë nga dritarja e ndërteseës në drejtim të shqiptarit i cili ishte fshehur pas makinës së tij.

Një tjetër serb që kishte një kallashnikov ishte gjithashtu në vendin e ngjarjes dhe ai shkoi për ta vrarë shqiptarin prapa makinës, por ndodhi e papritura: Ushtari i UÇK-së arriti t’ia marrë kallashnikovin serbit dhe ky i fundit në vrap iku në drejtim të serbëve të tjerë.

Menjëherë kishin arritur sshtarët e KFOR-it në vendin e ngjarjes dhe bënë disa arrestime.

Shoferi i makinës pohoi se ai ishte anëtar i UÇK-së dhe se serbët kishin qëlluar mbi të.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*