Prostituta shqiptare në Itali: Do të shkoja falas me ty nëse…

Italia është e njohur si një nga shtetet ku prostitucioni në rrugë është i një niveli shumë të lartë. Kështu gazetarët kanë shkuar natën, dhe kanë komunikuar me disa vajza të reja lidhur me punën e tyre, por edhe me gjobat që janë paralajmëruar se do t’u vendosen. Dy prej tyre janë shqiptare, dhe janë shprehur se nuk do të paguajë gjoba. Kështu, gazetarët kanë kontaktuar me disa vajza.

Ne jemi në Brennero, në Qendrën Bren. Vajza me flokë të errët që na buzëqesh nga trotuari, e veshur me pantallona të bardhë, por po mundohet të na joshë. Është e shtunë dhe ka kaluar ora 22:00.
Termometri shënon 7 gradë. Vajzave mundohen të joshin dhe të argëtohen me klientët e tyre në rrugë do t’u vendosen gjoba të kripura, kanë paralajmëruar autoritete. Kjo tashmë do të jetë një risi. Por vajzat e reja janë indiferente.

“Nuk do i paguaj gjobat. Në të kaluarën kam punuar në Vicenza dhe Bolonjës dhe madje aty të gjithë kishin frikë nga policia, por nuk u dorëzova “,- tha një vajze e cila për pas filloi të qeshte, raporton ladige.it.

“Unë kam klientë të të gjitha moshave: ata fillojnë në moshën 18 vjeç dhe më në fund kam shkuar dhe me një grua. Pastaj janë 80-vjeçarët, por me ta ka shumë pak për të bërë”, tha vajza, shkruan Tirana Today.

Normat janë të njëjta për të gjitha punonjëset e seksit. Rumunet dhe shqiptaret kërkojnë 50 euro për marrëdhënie. Çmimi shkon deri në 70 euro, kur ata i marrin klientët në shtëpi. Vajzat nga Nigeria dhe Gana e shesin trupin e tyre për 20 euro, maksimum 30 euro.

Samia (emri i shpikur) është njëra prej tyre. “Unë vij nga Vlora, këtu askush nuk na ka ndalur akoma. Unë zakonisht mund të kem 2-3 klientë në mbrëmje. Me 20 euro, mund të bëjnë çfarë të duan,”-thotë ajo ndërsa përtyp një çamçakëz, mbështetur mbi derën e makinës së gazetarit, i cili e pyet nëse do të shkojë në një zonë tjetër nëse policia e pikas. “Do të shikoj, nuk e di?”, thotë vajza e cila përpiqet të joshë gazetarin.

Po ashtu një vajzë nga Veneto tha: “Le të shikojmë? Janë të mjaftueshme 30 euro. Edhe në qytete të tjera ata japin gjoba, por unë nuk kam pse të largohem nga këtu. Tani më lejoni të punoj”.

Dy vajzat të kombësisë rumune po qëndrojnë me distributorin e Top Center. E para, rreth 25 vjet, u përpoq të ecë: “Ne kemi dëgjuar për këtë gjë, dhe 10 ditët e fundit klientët kanë rënë. Ndoshta ata do të bien përsëri. Sidoqoftë, punoj në banesën ku jetoj me një mike, kështu që unë ndoshta do të publikoj reklama në internet “.

Kolegia e cila është vetëm pak metra larg thërret: “A jeni gazetar, dashuria ime? Unë jam ylli i kësaj rruge, nuk mund të gjesh një vajzë më të mirë se unë. Unë jam një engjëll i rënë nga qielli. Nëse keni para, unë do t’ju them gjithçka: ju duhet të paguani, përndryshe shkoni sepse sonte nuk kam gjetur askënd. Po të kishe ardhur këtu me Ferrari, betohem se do të kisha shkuar me ju falas”.

Nëpër rrugë pamë dhe një vajzë me flokë të errët. Ajo na tha se ishte me origjinë nga nga Gana dhe jeton në Trentë: “Po, e dija do marr gjoba. Duhet të jemë më e kujdesshme, ndoshta do të jem e detyruar të ndryshoj qytetet”.

Në të njëjtin drejtim, ne takojmë një bionde me flokë të mbledhur, pantallona të shkurtra xhins: “Standardi i ri ende nuk ka hyrë në fuqi, do të zgjasë 15 ditë. Çdo gjë është shkruar në internet “. Sipas vajzës, në çdo rast, asgjë nuk do të ndryshojë.

“Numri im i telefonit nuk publikohet në faqet e reklamave. Më mirë të qëndrosh në rrugë. Shumë klientë nuk kanë gra dhe të dashura, kështu që ata nuk mund të paguajnë as gjoba. Unë kam tre vjet që qëndroj këtu, dhe mund të kem deri në 10 burra në mbrëmje. Unë kurrë nuk lodhem.” Pastaj ajo bën një shaka që sjell në mendje gruan e bukur të filmit me Julia Roberts: “Unë do të doja të takoja një milioner për të bërë një jetë të mirë”.

Kolegia e saj tha: “Ne duhet të bashkohemi për të sfiduar këtë rregull. Sidoqoftë, nuk largohem nga këtu: policia nuk do të jetë në gjendje të na monitorojë 24 orë në ditë. Unë kam në Trent 10 muaj dhe punoj shumë këtu. Unë shpresoj të vazhdojë puna kështu, kam pasur gjashtë klientë këtë mbrëmje. Të rinj apo të vjetër, nuk ka rëndësi: vetëm paguani. “

Së fundi, në Gardolo, në Via Soprassasso, takojmë një vajzë shqiptare me një xhaketë lëkure: “Jam e qetë, gjoba nuk do të paguaj. Parkojnë poshtë dhe pastaj hyjnë me mua në dhomë. Me 70 euro vijnë në shtëpinë time, ne bëjmë gjithçka me qetësi. Atje nuk mund të na gjejë askush”.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*